.
W dniu 06.06.2024 odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu, który był zwieńczeniem realizacji zadania pt. „Powstanie Styczniowe na terenie Łochowa”.
Wydarzenie zostało zorganizowanie przez Dyrektora Artura Lisa oraz Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie i zostało połączone z prezentacją książki historyka Bogdana Kucia pt. „Powstanie styczniowe na terenie dawnego powiatu stanisławowskiego”.
Po uroczystym przywitaniu gości przez Burmistrza Łochowa Roberta Gołaszewskiego. Dyrektor Artur Lis wprowadził wszystkich obecnych w krótki rys historyczny dotyczący Powstania Styczniowego i jego związków z naszymi terenami. O genezie powstania muralu opowiedział jego twórca Rafał Roskowiński, doktor sztuk pięknych.
Po uroczystym przecięciu wstęgi pod muralem w obecności wszystkich zebranych wszyscy zebrani udali się do sali konferencyjnej na Dworcu Kolejowym, który w styczniu uzyskał imię Ignacego Mystkowskiego, by wysłuchać opowieści Bogdana Kucia o Powstaniu Styczniowym. Dodatkowo można było podziwiać zbiory eksponatów historycznych z kolekcji Bogdana Kucia, Baterii Czarnoprochowej z Terespola.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w odsłonięciu muralu, a w szczególności Burmistrzowi Łochowa Robertowi Gołaszewskiemu, vice-Burmistrz Małgorzacie Łotarskiej, Komendantowi Straży Ochrony Kolei w Tłuszczu Piotrowi Frąckiewiczowi, Przewodniczącemu Rady
Miejskiej Sławomirowi Ryszawa, Dyrektorowi CUW Jackowi Niewiadomskiemu, wójtowi Strachówki Piotrowi Orzechowskiemu, obecnym Dyrektorom szkół oraz wszystkim widzom i słuchaczom oraz Artylerii Ciężkiej Czarnoprochowej Rzeczypospolitej pod dowództwem pułk. Alfreda Robaka.
Szczególne podziękowania chcemy przekazać na ręce panów – Emila Puchty oraz Dariusza Guźlińskiego za bezinteresowną pomoc przy powstawaniu muralu oraz dla 6 Drużyny Harcerskiej „Czarne Psy” za nieustającą pomoc i obecność przy wydarzeniach organizowanych przez MiGOK w Łochowie.
Dziękujemy!
Mural to symbol pamięci, który codziennie będzie przypominał mieszkańcom o naszej historii.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
.