2022

Uroczysko 2022

Czesław Mozil

Czesław Mozil - Uroczysko 2022_PLAKAT #2

6.12.2022 odbył się szczególny koncert. O jego wyjątkowości świadczyła nie tylko data – Mikołajki, ale też
i nieszablonowy artysta oraz specjalni goście – uczestnicy ogniska muzycznego w MiGOK Łochów. Czesław Mozil
i Grajkowie Przyszłości to projekt w którym dzieci ze szkół i kółek muzycznych towarzyszą muzykowi na scenie
i ma na celu zaprezentowanie młodych i zdolnych artystów szerszej publiczności. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję poznać talenty naszych młodych wykonawców, a dla nich występ na jednej scenie ze sławnym
i doświadczonym muzykiem był emocjonującym przeżyciem. Podczas koncertu zaprezentowano utwory z płyty „Kiedyś to były Święta”. Serdecznie dziękujemy wykonawcom za wspaniały koncert, pozostanie on na długo w naszej pamięci. Był to już ostatni koncert z cyklu Uroczysko Łochów 2022. Wydarzenie to zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Witek Broda – Kapela Brodów

Witek Broda Uroczysko 2022_PLAKAT

Za nami kolejny koncert z serii „Uroczysko Łochów 2022”. Tym razem na scenie MiGOK Łochów gościliśmy Witka Brodę z Kapelą Brodów z koncertem „Narodowość i my”. Kapela Brodów jest to zespół grający polską muzykę tradycyjną oraz folk. Podczas piątkowego koncertu mieliśmy okazję zapoznać się z utworami inspirowanymi wierszami poetów czasu romantyzmu jak również pieśniami, które powstały na kanwie dawnych utworów ludowych. Usłyszeliśmy między innymi : „Wyleciała dusza z ciała” – Tuwima, „Czego chcesz od nas Panie” –Kochanowskiego oraz przepięknie zagrany na cymbałach przez Pawła Iwana „Koncert Jankiela” zainspirowany „Panem Tadeuszem” Mickiewicza. Całość była okraszona fragmentami listów Norwida, urywkami Pana Tadeusza oraz opowieściami o życiu i twórczości naszych najsławniejszych poetów, którymi raczył nas Witold Broda. Urok tego niezwykłego koncertu pozostanie z nami na długo. Wydarzenie to zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Trebunie Tutki 

Trebunie Tutki - Uroczysko 2022_PLAKAT

11.09.2022 w Folwarku Łochów w ramach wydarzenia Uroczysko – Łochów 2022 odbył się koncert zespołu Trebunie Tutki. Koncertem tym Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie rozpoczął cykl koncertów, gdzie w kolejności zaprezentujemy występ Kapeli Brodów oraz Czesława Mozila z projektem Grajkowie Przyszłości.

Trebunie Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym 

Tym razem zespół zaprezentował  program „Inspiracje”. Jak sami piszą o swoim repertuarze: „ Jest to koncert reprezentatywny dla kultury polskiej w jej etnicznym, tradycyjnym kontekście, prezentujący góralszczyznę jako element kultury narodowej, a przy tym prezentujący  porywającą muzykę, stroje i pełne anegdot prowadzenie koncertu przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Program prezentuje bogactwo góralskich tradycji muzycznych i przywołuje cytaty i wrażenia muzyczne w dziełach klasyków polskich- z Karolem Szymanowskim na czele- a także ilustruje ewolucję samej muzyki góralskiej”. 

Nie sposób się nie zgodzić z wykonawcami. Koncert był porywający i bardzo ekspresyjny, muzycy nawiązali  kontakt z publicznością, która świetnie się bawiła podczas występu.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury-państwowego funduszu celowego, w ramach Programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

UROCZYSKO 2022 STOPKA