2022

Festiwal Filmowy

Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2022
NNW 2022_PLAKAT
NNW 2022_PROGRAM
Koncert Tolek Jabłoński_PLAKAT

Festiwal Filmowy Retrospektywy NNW w Łochowie rozpoczął się 21.10.2022 i jak co roku zaczęliśmy od spotkania z młodzieżą w łochowskim ZSP im Marii Sadzewiczowej. W tym roku zaprezentowaliśmy film „Obrońcy poczty” w reżyserii Damiana Wenty oraz zorganizowaliśmy spotkanie z reżyserem. Dodatkowo młodzież uczestniczyła w warsztatach filmowych  prowadzonych przez Waldemara Czechowskiego, gdzie uczniowie mieli możliwość poznania arkana sztuki filmowej.

22.10.2022 Festiwal przeniósł się do Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie. Podczas oficjalnego rozpoczęcia zaprezentowaliśmy wystawę „O Misiu Wojtku”, przedstawiliśmy publikacje goszczących na Festiwalu Archiwum Akt Nowych oraz prace i sylwetkę rysownika Piotra Karszni.

Podczas panelu filmowo -dyskusyjnego widzowie mieli możliwość obejrzeć filmy: „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały”, „ Ostatni rozdział” oraz „Oblężenie Warszawy” po którym odbyło się spotkanie z reżyserem Eugeniuszem Starky.

W trakcie uroczystej Gali zostali uhonorowani kolejni bohaterowie walki o niepodległość.

Drzwi do Wolności otrzymała Pani Elżbieta Królikowska – Avis, Sygnety Niepodległości otrzymali: Pani Krystyna Czajkowska – żona śp. kpt. Mariana Czajkowskiego ps. „Dym” oraz  Pan Józef Gross – szykanowany przez lata syn ofiary masakry w Zieluniu k/ Żuromina do której doszło 6 października 1942 roku. Dodatkowo Krzyżem Służby Niepodległości odznaczono: Arkadiusza Gołębiewskiego – Dyrektora Festiwalu NNW, Artura Lisa – Dyrektora Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie, Panią Władysławę Deluga oraz Panią Teresę Czajkowską.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Galę zakończył koncert barda podlaskiej Solidarności Tolka Jabłońskiego. 

Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

NNW 2022 STOPKA