XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje
Po 5 letniej przerwie reaktywujemy idee Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dionizje, którego nowa odsłona została przeniesiona do Łochowa. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Programu „Teatr” ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W dniach 16–18.07 20021 w Łochowie w Parku Miejskim trwało święto teatrów ulicznych, zaprezentowanych zostało 16 spektakli ulicznych i dwa koncerty z Polski i zagranicy. XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje zorganizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie oraz Stowarzyszenie Artystyczne Makata z Warszawy przyciągnął zarówno wielbicieli sztuki teatrów ulicznych jak też i mieszkańców spragnionych po prostu rozrywki.
Pomysł Dyrektora Artura Lisa by reaktywować po 5-letniej przerwie Festiwal Dionizje i umiejscowić go w Łochowie był pomysłem trafionym w 10!
Piękne plenery, dopisująca pogoda , uznane teatry oraz widzowie stęsknieni kontaktu ze sztuką uczyniły z tego wydarzenia imprezę na bardzo wysokim poziomie.
Na terenie Parku zaprezentowało się wielu znakomitych artystów prezentujących różne odmiany sztuki ulicznej. Mogliśmy tam spotkać przedstawicieli klaunady( Teatr Pinezka z Gdańska), formacja z Chorwacji – Mr. & Mrs. Frantic prezentowała połączenie sztuki pantomimicznej z klaunadą i tańcem, a wieczorami zachwycały swoimi widowiskami spektakle ogniowe (Uliczny Teatr Ognia Antidotum z Białej Podlaskiej oraz Matylda Górska z Mr. & Mrs. Frantic).Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spektakle dedykowane dla dzieci: „Stara zagroda” to interaktywna instalacja Teatru Wagabunda z Krakowa, zapraszająca całe rodziny do starego gospodarstwa pełnego narzędzi rzemieślniczych oraz stanowisk do gier i zabaw, bajka dźwiękowa „Opowieść o drzewie” , z którą premierowo wystąpił Teatr Hipopo Pam z Warszawy oraz zrealizowana na podstawie książki Stanisława Lema „Bajki robotów”- „Kosmoprzygoda” Teatru Dużych Dzieci z Koziebród.
Gościnnie zaprezentował się Teatr Makata z Warszawy ze spektaklem „Burza” Wiliama Szekspira, a Teatr Adama Walnego z Policznej zaprezentował trzy widowiska podczas których używał różnych technik lalkarskich (kukły, marionetki, pacyny) oraz przedmiotów trickowych, które na oczach widza zmieniały swą funkcję, a grupa Muzikanty z Gliwic w spektaklu „Tank” zachwyciła swoją pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do tematu jakże aktualnego- spędzania wakacji.
Na zakończenie 2 dnia Festiwalu zaprezentowała się jedna z najbardziej znanych grup teatralnych- Teatr Ósmego Dnia z Poznania ze spektaklem Arka. Napisać, że było to wspaniały spektakl to jak nic nie napisać… Teatr zaprezentował to, czego w Łochowie nikt wcześniej nie pokazał -monumentalne widowisko ze wspaniałą scenografią oraz ponadczasowym przekazem dotykającego nas obecnie problemu uchodźców i opowiadający o wojnie na Bałkanach.
Na zakończenie całego Festiwalu zaprezentował się Teatr Klinika Lalek z Wolimierza. Ich spektakl „Cyrk Tarabumba” to cyrk bez przemocy, to ekologiczne, lalkowe widowisko, w którym w rolach zwierząt wystąpiły lalki i ogromne marionetki zwierząt w ich naturalnych wielkościach.
Dodatkową atrakcją dla widzów były dwa koncerty kultowego Zespołu alternatywnego Bielasa i Marynarzy oraz WSB, łochowskiego zespołu o bluesowo-rockowym repertuarze i sporej grupce lokalnych wielbicieli.
Festiwalowe dni szybko minęły, ogrom wrażeń i wspomnień, których nam dostarczyły zostaną nam na długo w pamięci. Teraz pozostaje nam czekać na kolejne, równie udane edycje tego wydarzenia.