Festiwal Filmowy NNW

Festiwal Filmowy NNW

Ideą Festiwalu Filmowego Niezłomni Niepokorni Wyklęci jest chęć stworzenia przestrzeni , w której mogą się spotkać świadkowie naszej historii oraz osoby chcące pogłębić swoją wiedzę filmową, historyczną i tożsamościową. To największe wydarzenie prezentujące dzieła inspirowane historią lat 1939-89 ukazujące trudne drogi do wolności. Każdy zaprezentowany obraz przywraca pamięć o bohaterach tamtych czasów. Zakłamywanie historii i powszechna propaganda szerzona przez władze komunistyczne sprawiły, że liczne pokolenia walczących były przez lata prześladowane. Dlatego ważne jest poszukiwanie prawdy o naszej przeszłości. 

Festiwal NNW Retrospektywy w Łochowie za pomocą unikatowego pod względem tematyki repertuaru filmowego promuje wiedzę na temat patriotyzmu. Dzięki  wieloletniemu doświadczeniu stanowi jeden z ważniejszych punktów na mapie Polski wśród inicjatyw poświęconych filmom dokumentalnym i reportażom. 

Podczas wcześniejszej współpracy naszego Ośrodka z Organizatorami Festiwalu NNW udało się stworzyć unikatowe i wartościowe wydarzenie, gdzie najnowsze osiągnięcia w kategorii filmów dokumentalnych i historycznych zostały udostępnione dla szerokiej publiczności.

Ta forma przekazu okazała się bardzo dobrą inicjatywą szerzenia wartości patriotycznych wśród mieszkańców oraz przyjezdnych, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach.

Festiwal Filmowy Retrospektywy NNW 2021

NNW 2021 plakat

FESTIWAL RETROSPEKTYWY NNW W ŁOCHOWIE 21-23.10.2021

Dnia 23.10.2021 w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbył się Festiwal Filmowy Retrospektywy NNW. Festiwal ten był poprzedzony wystawą i warsztatami filmowym, które odbywały się w ZSP w Łochowie. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Agnieszki Ludwin te wydarzenia mogły zagościć w szkole przez dwa dni.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Programu „FILM” ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

NNW ŁOCHÓW 2021 PROGRAM (2)
Malarski Poczet Żołnierzy Wyklętych plakat
Koncert polskich pieśni patriotycznych

Festiwal rozpoczęliśmy otwarciem wystawy autorstwa Piotra RafałkoMalarski Poczet Żołnierzy Wyklętych”.
Jest to unikalna wystawa portretów żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Zaprezentowane zostały również zbiory militarne Pana Jana Pieniaka, Artura Lisa oraz odznaczenia i medale ze zbiorów pana Mirosława Widlickiego.

Swoje zbiory i wydawnictwa zaprezentował również rysownik Piotr Karsznia oraz Archiwum Akt Nowych.

Następnie rozpoczęły się pokazy filmowe gdzie zaprezentowane zostały m.in. filmy: „Położna” oraz
Wolna Rzeczpospolita Łupkowska”, po których odbyło się spotkanie i dyskusja z reżyserem
Arkadiuszem Gołębiewskim.

Po projekcji zaczęła się Uroczysta Gala Retrospektyw NNW w Łochowie, podczas której zostały wręczone
„Drzwi do Wolności”.
Laureatami wyróżnień zostali:

Ks. Prałat mgr. Tadeusz Osiński,
Marek Zdzisław Tauter,
Krzysztof Szymański.

Galę zakończył koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Piotra Rafałko przy akompaniamencie Mariusza Dubrawskiego.

NNW DOFINANSOWANIE INFORMACJA