Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje

Festiwal Teatralny Dionizje, po raz pierwszy zorganizowany został w 1993r. jako Ogólnopolski Festiwal Różnych Form Teatralnych Grup Amatorskich. Pomysł zrodził się wśród słuchaczy Państwowego Studium
Kulturalno-Oświatowego i Bibliotekarskiego w Ciechanowie. Festiwal w swojej historii gościł takie wybitne postacie ze świata teatru jak chociażby Andrzej Hausbrant, Lech Ignaszewski, Aleksander Bardini, Melissa Monteros,
Ewa Różbicka, Jan Skotnicki, Andrzej Pieczyński, Paweł Burczyk i wielu innych. Przez lata Dionizje przybierały formy konkursów teatrów amatorskich czy teatrów offowych, formy koncertów muzycznych oraz formę otwartego festiwalu teatralnego. Przez osiem pierwszych lat Dionizje ściągały do Ciechanowa teatry poszukujące nowych środków wyrazu. Dla wielu z nich festiwal był początkiem kariery i bramą do innych festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych do konkursu spektakli organizatorzy wybierali dwanaście, czternaście najlepszych, które zapraszane były do Ciechanowa.

Od 2001 roku festiwal zmienił formułę. Stał się imprezą plenerową, a jej scenerią został dziedziniec czternastowiecznego Zamku Książąt Mazowieckich i podzamkowe błonia. Zaczęły przyjeżdżać teatry zawodowe, a ich spektaklom przyglądali się, oprócz mieszkańców miasta, krytycy i recenzenci teatralni reprezentujący współpracujące z Festiwalem redakcje.

W 2008 r. ponownie zmieniła się formuła Dionizji. Organizatorzy powrócili do konkursu, w którym uczestniczą tzw. teatry offowe.

W dalszym ciągu organizatorzy przywiązywali wielka wagę do imprez towarzyszących. Wieczorami odbywały się spektakle gwiazd, koncerty, wystawy oraz dyskusje o teatrze. Gospodarzem takich wieczorów w klubie festiwalowym był prof. Krzysztof Miklaszewski.

Przez jedenaście lat dyrektorem festiwalu był Leonard Sobieraj, a kierownikiem artystycznym Marek Żbikowski. W poźniejszych latach organizatorami festiwalu było Stowarzyszenie Artystyczne Makata,Urząd Miasta i Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Dyrektorem i kierownikiem artystycznym został Artur Lis, prezes Stowarzyszenia.

XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje

Po 5 letniej przerwie reaktywujemy idee Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dionizje, którego nowa odsłona została przeniesiona do Łochowa. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Programu „Teatr” ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dionizje 2021 plakat

W dniach 16–18.07 20021 w Łochowie w Parku Miejskim trwało święto teatrów ulicznych, zaprezentowanych zostało 16 spektakli ulicznych i dwa koncerty z Polski i zagranicy. XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje zorganizowany przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie oraz Stowarzyszenie Artystyczne Makata z Warszawy przyciągnął zarówno wielbicieli sztuki teatrów ulicznych jak  też i mieszkańców spragnionych po prostu rozrywki.

Pomysł Dyrektora Artura Lisa by reaktywować po 5-letniej przerwie Festiwal Dionizje i umiejscowić go w Łochowie był pomysłem trafionym w 10!

Piękne plenery, dopisująca pogoda , uznane teatry oraz widzowie stęsknieni kontaktu ze sztuką uczyniły z tego wydarzenia imprezę na bardzo wysokim poziomie.

Na terenie Parku zaprezentowało się wielu znakomitych artystów prezentujących różne odmiany sztuki ulicznej. Mogliśmy tam spotkać przedstawicieli klaunady( Teatr Pinezka z Gdańska), formacja z Chorwacji – Mr. & Mrs. Frantic prezentowała połączenie sztuki pantomimicznej z klaunadą i tańcem, a wieczorami zachwycały swoimi widowiskami spektakle ogniowe (Uliczny Teatr Ognia Antidotum z Białej Podlaskiej oraz Matylda Górska z Mr. & Mrs. Frantic).Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spektakle dedykowane dla dzieci: „Stara zagroda” to interaktywna instalacja Teatru Wagabunda z Krakowa, zapraszająca całe rodziny do starego gospodarstwa pełnego narzędzi rzemieślniczych oraz stanowisk do gier i zabaw, bajka dźwiękowa „Opowieść o drzewie” , z którą premierowo wystąpił Teatr Hipopo Pam z Warszawy oraz zrealizowana na podstawie książki Stanisława Lema „Bajki robotów”- „Kosmoprzygoda” Teatru Dużych Dzieci z Koziebród.

Gościnnie zaprezentował się Teatr Makata z Warszawy ze spektaklem „Burza” Wiliama Szekspira, a Teatr Adama Walnego z Policznej zaprezentował trzy widowiska podczas których używał różnych technik lalkarskich (kukły, marionetki, pacyny) oraz przedmiotów trickowych, które na oczach widza zmieniały swą funkcję, a grupa Muzikanty z Gliwic w spektaklu „Tank” zachwyciła swoją pomysłowością i niekonwencjonalnym podejściem do tematu jakże aktualnego- spędzania wakacji.

Na zakończenie 2 dnia Festiwalu zaprezentowała się jedna z najbardziej znanych grup teatralnych- Teatr Ósmego Dnia z Poznania ze spektaklem Arka. Napisać, że było to wspaniały spektakl  to jak nic nie napisać…  Teatr zaprezentował to, czego w Łochowie nikt wcześniej nie pokazał -monumentalne widowisko ze wspaniałą scenografią oraz ponadczasowym przekazem dotykającego nas obecnie problemu uchodźców i opowiadający o wojnie na Bałkanach.

Na zakończenie całego Festiwalu zaprezentował się Teatr Klinika Lalek z Wolimierza. Ich spektakl „Cyrk Tarabumba” to cyrk bez przemocy, to ekologiczne, lalkowe widowisko, w którym w rolach zwierząt wystąpiły lalki i ogromne marionetki zwierząt w ich naturalnych wielkościach. 

Dodatkową atrakcją dla widzów były dwa koncerty kultowego Zespołu alternatywnego Bielasa i Marynarzy oraz  WSB, łochowskiego zespołu o bluesowo-rockowym repertuarze i sporej grupce lokalnych wielbicieli.

Festiwalowe dni szybko minęły, ogrom wrażeń i wspomnień, których nam dostarczyły zostaną nam na długo w pamięci. Teraz pozostaje nam czekać na kolejne, równie udane edycje tego wydarzenia.

Dofinansowanie na strone