1

,,Strażnik Dębów - Perun" Aleksandra Kus

Wys 580 / obwód 330cm, dąb i kamień,

Asystent: Zygmunt Toński

 

                Inspiracją do tej rzeźby była mitologia słowiańska oraz burza, która powaliła ogromny dąb w 2017 roku. Mitologiczny Perun był jednym z najważniejszych bogów, bogiem grzmotów i piorunów. Jego wyznawcy czcili święte drzewo – dąb, stąd doskonałe miejsce dla takiej postaci. Gromowładny Perun związany był z takimi symbolami jak: koń. Orzeł, dąb, piorun, topór, młot oraz skała.

                Rzeźba przedstawia Peruna na tronie, którego zagłówkiem jest koń bojowy. Z bocznego konara biją pioruny, które podrywają drapieżnego ptaka do boju.

Aleksandra Kus (mgr sztuki, rzeźbiarka) – Urodziła się w Malborku w 1978 roku. Zdolności plastyczne rozwijała w Liceum Plastycznym w Gdyni, później na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby w pracowni profesora Sławoja Ostrowskiego. W roku 2004 została magistrem sztuki.

                Jest osobą wszechstronną. Od 2007 roku prowadzi warsztaty plastyczne oraz rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, projektowaniem zabawek plastycznych, muzycznych, kreowaniem wizerunku, rzeźbą, rysunkiem, malarstwem, dekoracją wnętrz oraz wychowaniem dzieci.