22

,,Lisek Księżycowy" Iwona Jurkiewicz

67cm/50cm/34cm, kamień i szkło

Rzeźba Liska Księżycowego jest wynikiem ciągłości, chęci rozwinięcia wcześniej zrealizowanego przeze mnie tematu związanego z przemijaniem, samotnością i wodą czyli Luną. Postać Luny to uzwierzęcona, siedząca na wodzie kobieta z symbolem księżyca na głowie nadającym kierunek drogi. Jest przewodniczką dla zbłąkanych dusz. Ma na celu bezpiecznie przeprowadzić wszystkich ze świata żywych do świata umarłych.

Lisek Księżycowy jest uosobieniem małego pozostawionego dziecka, synka Luny, który także posiada symbol księżyca na głowie. Stoi na skarpie wpatrzony w dal niezmierzonej przestrzeni, wody. Wypatruje, czeka, czy marzy? Przytula do serca zabawkę, małą żaglówkę. Tęskni, czy raczej czegoś pragnie? Kamienna, zastygła w swojej samotności postać może odnosić się do każdego z nas i mieć wiele interpretacji.

IWONA JURKIEWICZ – mgr sztuki, rzeźbiarka

Urodziła się w 1983 roku w Zamościu. Ukończyła Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ze specjalnością ceramika artystyczna w 2009 roku. Brała udział w wystawach i plenerach w Polsce i za granicą.

W swojej twórczości wykorzystuje głównie glinę i jej naturalne walory kolorystyczne. Sięga również po kamień, drewno, żywicę oraz techniki własne.

W pracy artystycznej zestawia dwa światy: ludzki i zwierzęcy, co w rezultacie przekłada się na groteskę i jako całość tworzy ,,otwartą” legendę. Wymyślonym postaciom, które kształtem przypominają zwierzęta z natury niewinne, bezbronne, urocze przypisuje symbol ludzkich wad i przywar: głupoty, chciwości, obłudy, nieuczciwości, próżności itp.

Symetryczność, harmonia i powtarzalność w formie jest dla niej kontrastem potęgującym zasadność interpretacji sytuacji i zachowań ludzkich.