,,Burza” w Łochowie

,,Burza" Szekspira

W niedzielę 19 lipca nad Łochowem nie można było dostrzec ani jednej chmury. Z nieba lał się żar, a brzegi Liwca przyciągały tłumy ludzi chcących ochłodzić się choć trochę. Nic nie zapowiadało się na tak intensywną ,Burzę”, jaka miała miejsce tego wieczoru. Jedni, bardziej wnikliwi obserwatorzy zauważyli pierwsze oznaki tego wydarzenia na plakatach, które można było znaleźć w regionie. Drudzy, którzy byli wprawnymi rybakami znaleźli w swoich sieciach internetowych kolejne informacje. Choć podejrzewano, że ,,Burza”, którą szykowało dla nas Stowarzyszenie Artystyczne Makata nie obędzie się bez echa, to nikt nie potrafił poprawnie prognozować jej skali.

Już od godzin porannych wszyscy odwiedzający Park Dębinka mogli zobaczyć przygotowania do wieczornego spektaklu. Reżyser Adam Nawalny wraz ze swoim asystentem Arturem Lisem wybrali teren fontanny nie bez powodu. Dramat ,,Burza”, jedno z późniejszych dzieł Szekspira, rozgrywa się bowiem na wyspie, którą zamieszkali rozbitkowie. Widzowie już w pierwszych scenach mogli zaobserwować jak aktorzy płyną przez wzburzone fale podczas sztormu. Scenografia spektaklu bez wątpienia przyciągała uwagę publiczności. Wielkie postacie z głowami jak u ogromnych kukieł oraz tułowiem, które ukrywały w sobie zagadkowe rekwizyty – przyciągały oko i wzbudzały zaciekawienie. Ponadto aktorzy sprawnie poruszali się po scenie na wielkich wozach, które przygotowano specjalnie na to wydarzenie. Wszystko to razem wspaniale przekładało się na dramatyczną oraz magiczną aurę sztuki Szekspira.

Spektakl cieszył się ogromną jak na taką skalę popularnością. Nie tylko było to wydarzenie premierowe, po raz pierwszy bowiem od marca zorganizowany został występ publiczny, który zgromadził ok 150 osób. Aby wszystko przebiegło bezpiecznie widzowie zostali poinformowani o wymogu utrzymania odstępu między sobą oraz wyznaczone zostały strefy, w których mogli przebywać. Publiczność, jak widać po gromkich oklaskach, była spektaklem zachwycona i ma chęć uczestnictwa w kolejnych tego typu wydarzeniach artystycznych.

Spektakl uliczny Williama Szekspira, pt: “Burza” w adaptacji i reżyserii Adama

Walnego.asystent reżysera – Artur Lis
Aktorzy:
M. Maliszewska-Lis
R. Daszczuk
S. Zdunkiewicz
K. Stefanowicz
A. Żebrowski
P. Świtalski
Organizator: Stowarzyszenie Artystyczne Makata
Partnerzy: Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Autor tekstu: Artur Zieliński

Autor zdjęć: Łukasz Owsianko