Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 100. rocznicę wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łochowie

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 100. rocznicę wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łochowie

30.09.2020 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która powstała w celu uczczenia 100. rocznicy wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sztabie IV Armii w Łochowie. Po słynnym kontruderzeniu znad Wieprza w trakcie Bitwy Warszawskiej w naszym mieście stacjonowało dowództwo IV Armii Polskiej, którą odwiedził sam Naczelny Wódz. Jest to informacja, którą miasto odkryło niedawno, a która w tym momencie obchodzi swoją okrągłą rocznicę. Z tego względu zostało przygotowane to miejsce, tak aby pamięć o minionych wydarzeniach na stałe zamieszkała w świadomości mieszkańców.

Łochów, poprzez stworzenie miejsca pamięci o Bitwie Warszawskiej oddaje cześć wszystkim, którzy walczyli za wolność w tamtych czasach. Postać Józefa Piłsudskiego tu jest szczególnie ważna w tym kontekście, ponieważ to on prowadził Wojska Polskie podczas tej niezwykle ważnej dla Polski i dla świata bitwy.

Na pamiątkę tego wydarzenia powstała tablica o kształcie granic Polski z okresu Drugiej Rzeczpospolitej, na której widnieje popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablicę można podziwiać na ścianie wschodniej Dworca Kolejowego w Łochowie. Zaraz obok, znajduje się tablica informacyjna, dzięki której można bliżej zapoznać się z historią ww. listu.

Wielkie podziękowania należą się Pani Senator Marii Koc, dzięki której mogło dojść do powstania tego miejsca pamięci. Ponadto w organizację wydarzenia zaangażowane było Starostwo Powiatowe w Węgrowie oraz Urząd Miasta Łochowa na czele z Burmistrzem Robertem Gołaszewskim. Uroczystość zaszczyciły także poczty sztandarowe Gminy Łochów oraz Straży Pożarnej z Łochowa Fabrycznego, a na warcie honorowej stali strażacy OSP Budziska, Harcerze i Zuchy z Kalisk oraz rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. Nad bezpieczeństwem i przestrzeganiem reżimu sanitarnego czuwała straż pożarna, która aktywnie włączyła się w uczestnictwo w wydarzeniu. Tak organizowane uroczystości na Dworcu Kolejowym w Łochowie urosły do rangi powiatowych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, co jest dla miasta wielkim wyróżnieniem.

 

Darczyńcą tablicy pamiątkowej oraz tablicy informacyjnej jest Fundacja Orlen, która użyczyła środków MiGOK w Łochowie w ramach programu ,,Czuwamy! Pamiętamy!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *